نحوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

راهنمای راه‌اندازی شرکت در ایران مرحله به مرحله
مقدمه
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از مهم‌ترین اقدامات برای شروع بیزینس است. در این راهنما، به طور کامل نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.
انواع شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر ایران، انواع مختلف شرکت‌های بازرگانی وجود دارد که هر یک مشخصات و شرایط ویژه خود را دارند. در این راهنما، به بررسی مهم‌ترین اقسام شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی گسترده
یکی از انواع شرکت‌های کسب و کار در کشور ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این نوع شرکت، اعتبار به سهم‌ها تقسیم می‌شود و افراد می‌توانند سهام‌ها را خریداری کنند و در سود و زیان بیزینس شریک شوند.

شرکت سهامی محدود
گونه دیگری از شرکت‌های بازرگانی، شرکت سهامی کوچک است. در این گونه کسب و کار، اعتبار به سهام تقسیم می‌شود، اما تعداد سهامداران مشخص است و سهام‌ها قابل انتقال در بازار بورس نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت با مسئولیت محدود، گونه دیگری از شرکت‌های بازرگانی در ایران است. در این گونه کسب و کار، مسئولیت‌ها اعضا به میزان سرمایه وارد شده به شرکت در شرکت محدود می‌شود و اعضا در صورت بدهی کسب و کار، صرفاً به میزان بودجه وارد شده به شرکت متعهد خواهند بود.

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی و همبسته یکی از انواع شرکت‌های کسب و کار هست که در آن، مسئولیت‌ها سهامداران به مقدار کل بدهی‌ها کسب و کار می‌باشد. در این گونه کسب و کار، هر یک از اعضا مسئولیت بی‌پایانی نسبت به بدهی‌های بیزینس دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبتی مدل دیگری از شرکت‌های تجاری است که در آن، تعهد شرکا به میزان سهم الشرکه آنها در شرکت در نسبت به کل دیون بیزینس محدود می‌شود.

شرکت تعاونی
شرکت تعاونی یکی از شرکت‌های تجاری است که با هدف تامین نیازهای سهامداران و افزایش شرایط اقتصادی آنها تشکیل می‌شود. در این مدل کسب و کار، سود و زیان به نسبت سهم الشرکه اعضا توزیع می‌شود.

نتیجه‌گیری
در این مطلب، به بررسی گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار در ایران پرداختیم. هر کدام از این شرکت‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که با توجه به نیازها و اهداف می‌توانید شرکت مورد نظر خود را برگزینید.


مرحله اول: انتخاب عنوان شرکت
نخستین گام در فرآیند تاسیس شرکت، تعیین یک نام برای شرکت است. نام بیزینس باید خاص باشد و با عناوین دیگر تفاوت داشته باشد.

دومین گام: نوشتن اساسنامه
در این گام، باید اساسنامه بیزینس خود را بنویسید. این سند شامل جزئیات سهامداران، نوع بیزینس، میزان سرمایه و سایر موارد است.

سومین گام: ثبت در سیستم رسمی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید مشخصات شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها وارد کنید. جهت این اقدام، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت مراجعه کنید.

چهارمین گام: دریافت مجوزهای لازم
بسته به نوع فعالیت کسب و کار، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون از نهادهای مختلف داشته باشید. این مجوزها شامل مجوز بهداشت، گواهی محیط زیست و گواهی‌های فنی می‌شود.

گام پنجم: ایجاد حساب بانکی
گام نهایی، ایجاد حساب بانکی به نام کسب و کار است. این حساب برای تراکنش‌های مالی و مدیریت مالی کسب و کار ضروری است.

خاتمه
راه‌اندازی شرکت در کشور ایران با توجه به گام‌های ذکر شده قابل انجام است. امیدواریم این مطلب برای شما خوانندگان مفید باشد و بتوانید کسب و کار خود را به آسانی ثبت کنید.

منبع : ثبت شرکت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *